• Home
  • Executive & Staff

Executive & Staff

EXECUTIVE BOARD

David Wansbrough OAM (President)

  • Partner, Evans & Partners Pty Ltd Stockbrokers
  • Board Member, Victorian Olympic Council
  • Director, Julius Patching Foundation Ltd
  • Olympian - Hockey, Seoul 1988, Barcelona 1992 Silver Medallist
  • Immediate Past Committee Member, Olympians Club of Victoria
  • Olympic Television Commentator, 2004, 2008 & 2012 Olympic Games
  • Australian Sports Medal, 2000
  • Player of the Tournament, Champions Trophy, 1997
  • Triple Gold Medallist, Champions Trophy, 1989, 1990 & 1994
  • Director, Kindilan Society

 

William Alstergren QC (Vice President)

  • Barrister, 1991 - present
  • President, Australian Bar Association, 2017
  • Board Member, Victorian Olympic Council
  • Director, Julius Patching Foundation Ltd
  • Chair, Julius Patching Foundation Finance Sub-Committee
  • Former Vice President, Australian Bobsleigh & Skeleton Association
  • Captain Australian Bobsleigh Team, World Cup and World Championships 
  • Former National Coaching Coordinator, Men and Women’s Bobsleigh & Men’s Skeleton
  • Coach, Men’s and Women’s Bobsleigh & Men’s Skeleton, Torino 2006  
  • Founding Chairman, Duty Barristers Scheme Committee

Stephen Moneghetti AM (Vice President)

  • Chef de Mission, Gold Coast 2018 Australian Commonwealth Games Team
  • Olympian - Athletics – Marathon, Sydney 2000, Atlanta 1996, Barcelona 1992, Seoul 1988
  • Board Member, Victorian Olympic Council
  • Director, Julius Patching Foundation Ltd
  • Captain of the Australian Athletics Team, Sydney 2000 Olympic Games
  • Immediate Past Chairman, Victorian Institute of Sport
  • Mayor of Melbourne Games Village and Chef de Mission of the 2010 Australian Commonwealth Games Team – Delhi, India
  • Chef de Mission, 2014 Australian Commonwealth Games Team – Glasgow, Scotland
  • Chair, Leap Performance Pty. Ltd.
  • Ballarat Sports Person of the Year Award - six times
  • Victorian Male Sports Star of the Year, 1989
  • Number One Marathon Runner In The World, Ranked by Athletics International, 1994


Ramone Cooper (Executive Member)

  • National Pathway & Programs Manager, Ski & Snowboard Australia
  • Olympian – Freestyle Skiing - Vancouver 2010
  • Athletes’ Commission Member, Australian Olympic Committee
  • High Performance Advisory Committee Member, Olympic Winter Institute of Australia
  • Performance Manager, 2018 Australian Olympic Winter Team
  • Performance Manager, 2016 Australian Youth Olympic Team
  • Performance Manager, 2014 Australian Olympic Winter Team
  • Young Ambassador, 2012 Youth Olympic Games

Linley Frame (Executive Member)

  • Athlete and Coach Services, Swimming Victoria, 2013 – present
  • Olympian – Swimming, Barcelona 1992
  • World Swimming Championships Perth, 1991, Gold and Dual Silver Medallist
  • Pan Pacific Championships, Atlanta 1995, Edmonton 1991, Tokyo 1989
  • World Short Course Championships – Spain 1993, Rio de Janeiro 1995 Dual Silver and Bronze Medallist
  • Australian Institute of Sport Scholarship Holder, 1989-1992, 1995-1996
  • Member of Australian Swimming Team, 1989-1995
  • Member of Australian Swimmers Commission, 1992-2002
  • Red Dust Role Models – Board Member and Ambassador, 2006 – 2011
  • Australian Sports Medal Recipient, 2000
  • Olympic Swimming Commentator Network 7, Atlanta 1996, Sydney 2000, Athens 2004

 

Stephanie Moorhouse (Executive Member)

  • Event Coordinator, 2XU
  • Olympian – Gymnastics, Athens 2004  
  • Honorary Officer, Victorian Olympic Council
  • Committee Member, Olympians Club of Victoria
  • Bachelor of Business (Sport Management)
  • Bachelor of Exercise and Sport Science
  • Sports Specialist Commentator, Network 10 – 2010 Delhi Commonwealth Games
  • Specialist in educating Australian public on Gymnastics
  • Runner-up, 2013 International Olympic Committee Internship, Switzerland
  • Marketing and Events Administrator, Carlton Football Club
  • Represented Victorian Olympic Council in a series of presentations at the NSM, MCG 
  • Annual presentations to the Victorian (2004, 2005, 2006, 2013) and Tasmanian (2005) Olympic Committee Pierre de Coubertin Awards Ceremony

 

Mark Turnbull OAM (Executive Member)

  • Managing Director, New Tack Events Pty Ltd
  • Event Director, Sailing World Cup / Sail Melbourne 2012 - present
  • Olympian – Sailing, Sydney 2000 Gold Medallist
  • Committee Member, Olympians Club of Victoria, 2009 - present
  • Operations Director, Volvo Ocean Race Melbourne, 2006 & 2017
  • World Champion, Sailing (470 men) 2000
  • Medal of the Order of Australia, 2001
  • Victorian Institute of Sport, Athlete of the Year, 2000
  • Chairman, Sail Melbourne, 2004 - 2009
  • Committee Member, World Sailing, Youth Events Committee, 2017 - present


Leon Wiegard OAM (Executive Member)

  • Managing Director, Sportgard Pty Ltd
  • President, Olympians Club of Victoria
  • President, Olympians Club of Australia
  • Director, Julius Patching Foundation Ltd
  • Olympian - Water Polo, 1964 & 1972 Olympic Games
  • Medal of the Order of Australia, 2005
  • Australian Sports Medal, 2000
  • Patron, Victorian Seals
  • President, Community Clubs Association of Victoria
  • Life Member, Victorian Olympic Council
  • Life Member, AFL
  • Life Member, Brisbane Lions (Fitzroy FC)
  • Life Member, Kew Swimming Club
  • Life Member, Portsea Golf Club
  • Life Member, Steel Club of Victoria
  • Life Member, The Carbine Club
  • Life Member, Vingt Cinq Club
  • Life Member, Water Polo Victoria
  • Hall of Fame Inductee PGA (Vic)
  • Hall of Fame , Water Polo Australia

STAFF


Warwick Waters (Executive Director)

  • Board Member, Vicsport 
  • Board Member, Vicsport Finance Committee
  • Company Secretary, Julius Patching Foundation Ltd
  • Advanced Diploma Business Management, Ballarat Uni


Maria Cabeliza (Project Manager)

  • Cluster Manager, 2013 Australian Youth Olympic Festival
  • Duty Village Manager, 2009 Australian Youth Olympic Festival
  • Participant, International Olympic Academy Young Participants Session, 2009
  • Member, Female Administrator Network, VicSport 2009 - current
  • Mentor, NMIT Mentoring Program, 2008- 2011
  • Dual Diploma Event Management & Tourism Operations, 2006
  • Bachelor of Music

OLYMPIANS CLUB OF VICTORIA COMMITTEE MEMBERS

HONORARY LIFE PATRON
Julius L Patching AO OBE (Deceased)

 
Leon Wiegard OAM (President)
1964, 1972 Water Polo - Men's 

Peter Doak OAM (Treasurer)
1964 Swimming Bronze Medallist

Warwick Waters (Secretary)
VOC Executive Director

Maria Cabeliza 
VOC Project Manager

Stuart Carruthers
1996 Hockey Bronze Medallist

Adrian Costa
1992, 1994, 1998, 2002 Freestyle Skiing

Margot Foster AM
1984 Rowing Bronze Medallist

Belinda Hocking 

Swimming – 2008, 2012, 2016

Mike McKay OAM
1988, 1992, 1996, 2000, 2004 Rowing Dual Gold, Silver and Bronze Medallist

Stephanie Moorhouse
2004 Gymnastics
Anabelle Smith 

Diving – 2012, 2016 Bronze

Mark Turnbull OAM
2000 Sailing Gold Medallist

 



















 EDUCATION COMMISSION MEMBERS

Luke Soulos (Commission Chairman)
Executive Officer, The Associated Public Schools of Victoria (APS Sport)

 
Department of Education and Training 
Jude Maguire - Chief Executive Officer,
School Sport Victoria 

Sport and Recreation Victoria (SRV)
Vacant

Olympians
Lara Davenport OAM (2008 Swimming)
Stacy Roiall (2008 Shooting)
Kyle Vander-Kuyp (1996, 2000 Athletics)
Erin Walklate (2008 Badminton) 

Australian Council for Health Physical Education and Recreation (ACHPER)
Dr Bernie Holland - Professional Learning Manager

 
National Sports Museum
Vacant

Secondary Education Sector
Sarah Burns - Senior Education Improvement Leader, Beachside, South Eastern Victoria Region, Regional Services Group, DET

Primary Education Sector
Jennifer White - Teacher, Toorak Primary School & 2004 Pierre de Coubertin recipient

Tertiary Education Sector
Dr Richard Baka - School of Sport & Exercise Science, Manager of International Studies, Victoria University

Victorian Institute of Sport
Rick Wall - Marketing and Community
Projects Coordinator

VOC Consitutent Body
Andrew Skillern - CEO, Hockey Victoria

Australian Olympic Committee 
Ashleigh Knight - Olympic Education Manager

Other
Alan Black 

Victorian Olympic Council  
Warwick Waters - Executive Director
Maria Cabeliza - Project Manager

Co-Opted Members
International Pierre De Coubertin Youth 
Forum Attendees:
2007 - Kate Thomas
2009 - Jess Bagley and Ryan Holloway
2011 - Nick Parkinson