Sydney 2000

Australian Medallists At The Games

Olympian Name Sport Medals
Brett Aitken Cycling - Track
1
Kate Allen Rowing
1
Katie Allen Hockey
1
Al Annan Hockey
1
Jenny Armstrong Sailing
1
Darren Balmforth Rowing
1
Michael Blackburn Sailing
1
Katrin Borchert Canoe/Kayak - Sprint
1
Carla Boyd Basketball
1
Michael Brennan Hockey
1
Michelle Brogan Basketball
1
Sandy Brondello Basketball
1
Dyana Brown Swimming
1
Joanne Brown Softball
1
Darren Bundock Sailing
1
Annie Burgess Basketball
1
Simon Burgess Rowing
1
Daniel Burke Rowing
1
Lauren Burns Taekwondo
1
Selina Bushell Softball
1
Ashley Callus Swimming
1
Lisa Carruthers Hockey
1
Joanne Fox Water Polo
1
Daniel Collins Canoe/Kayak - Sprint
1
Adam Commens Hockey
1
Nat Cook Beach Volleyball
1
Fiona Crawford Softball
1
Stephen Davies Hockey
1
Michael Diamond Shooting
1
Kerry Dienelt Softball
1
Damon Diletti Hockey
1
Ben Dodwell Rowing
1
Lachie Dreher Hockey
1
Jason Duff Hockey
1
Phillip Dutton Equestrian - Eventing
1
Rachel Imison Hockey
1
Sean Eadie Cycling - Track
1
Peta Edebone Softball
1
Anthony Edwards Rowing
1
Troy Elder Hockey
1
Jimmy Elmer Hockey
1
Sue Fairhurst Softball
1
Simon Fairweather Archery
1
Trish Fallon Basketball
1
Jaime Fernandez Rowing
1
Michelle Ferris Cycling - Track
1
John Forbes Sailing
1
Annemarie Forder Shooting
1
Simone Hankin Water Polo
1
Cathy Freeman Athletics
1
Chris Fydler Swimming
1
Renita Garard Hockey
1
Paul Gaudoin Hockey
1
Alastair Gordon Rowing
1
Tatiana Grigorieva Athletics
1
Grant Hackett Swimming
2
Boden Hanson Rowing
1
Kelly Hardie Softball
1
Tanya Harding Softball
1
Regan Harrison Swimming
1
Juliet Haslam Hockey
1
Rechelle Hawkes Hockey
1
Brett Hayman Rowing
1
Yvette Higgins Water Polo
1
Darryn Hill Cycling - Track
1
Joanne Hill Basketball
1
Stephen Holt Hockey
1
Kate Hooper Water Polo
1
Andrew Hoy Equestrian - Eventing
1
1
Nikki Hudson Hockey
1
Geoff Huegill Swimming
1
1
Bridgette Ireland Water Polo
1
Lauren Jackson Basketball
1
Robert Jahrling Rowing
1
Leisel Jones Swimming
2
Michellie Jones Triathlon
1
Shane Kelly Cycling - Track
1
Tom King Sailing
1
William Kirby Swimming
1
Michael Klim Swimming
2
2
Daniel Kowalski Swimming
1
Angie Lambert Hockey
1
Sandra Lewis Softball
1
Brent Livermore Hockey
1
Matthew Long Rowing
1
Clover Maitland Hockey
1
Rebecca Manuel Diving
1
Russell Mark Shooting
1
Naomi McCarthy Water Polo
1
Sally McCreedy Softball
1
Bradley McGee Cycling - Track
1
Scott McGrory Cycling - Track
1
Mike McKay Rowing
1
Gail Miller Water Polo
1
Melissa Mills Water Polo
1
Ryan Mitchell Swimming
1
Claire Mitchell-Taverner Hockey
1
Jenny Morris Hockey
1
Simmone Morrow Softball
1
Gary Neiwand Cycling - Track
1
1
Robert Newbery Diving
1
Justin Norris Swimming
1
Susie O'Neill Swimming
1
3
Todd Pearson Swimming
2
Alison Peek Hockey
1
Maria Pekli Judo
1
Kieren Perkins Swimming
1
Adam Pine Swimming
1
1
Nicholas Porzig Rowing
1
Kerri Pottharst Beach Volleyball
1
Katrina Powell Hockey
1
Dean Pullar Diving
1
Robert Richards Rowing
1
Melanie Roche Softball
1
Giaan Rooney Swimming
2
Christian Ryan Rowing
1
Matt Ryan Equestrian - Eventing
1
Sarah Ryan Swimming
1
Shelley Sandie Basketball
1
Louise Sauvage Athletics
1
Liz Scott Water Polo
1
Bronwyn Smith Water Polo
1
Rachael Sporn Basketball
1
Daniel Sproule Hockey
1
Jay Stacy Hockey
1
Kathryn Starre Hockey
1
Geoff Stewart Rowing
1
James Stewart Rowing
1
Belinda Stowell Sailing
1
Jai Taurima Athletics
1
Rachael Taylor Rowing
1
Petria Thomas Swimming
2
1
Kirsten Thomson Swimming
1
Ian Thorpe Swimming
3
2
Michele Timms Basketball
1
Stuart Tinney Equestrian - Eventing
1
Natalie Titcume Softball
1
James Tomkins Rowing
1
Julie Towers Hockey
1
Daniel Trenton Taekwondo
1
Andrew Trim Canoe/Kayak - Sprint
1
Mark Turnbull Sailing
1
Jacinta Van Lint Swimming
1
Craig Victory Hockey
1
Ji Wallace Gymnastics - Trampoline
1
Natalie Ward Softball
1
Debbie Watson Water Polo
1
Josh Watson Swimming
1
Stuart Welch Rowing
1
Matt Wells Hockey
1
Matt Welsh Swimming
2
1
Elka Whalan Swimming
1
Tarnee White Swimming
1
Jenny Whittle Basketball
1
Loudy Wiggins Diving
1
Brooke Wilkins Softball
1
Kristi Harrower Basketball
1
Todd Woodbridge Tennis
1
Mark Woodforde Tennis
1
Dani Woodhouse Water Polo
1
Taryn Woods Water Polo
1
Michael York Hockey
1

Gallery | Sapporo 2017 Asian Winter Games

Thank You Sponsors

Did you know?

Ian Thorpe (5 gold, 3 silver, and 1 bronze) and Leisel Jones (3 gold, 5 silver and 1 bronze) have won 9 Summer Games medals.