Beijing 2008

Australian Officials At The Games

Chefs

John Coates Chef De Mission
Lynne Bates (Watson) Deputy Chef de Mission
Peter Montgomery Deputy Chef de Mission
Michael Wenden Deputy Chef de Mission
Russ Withers Deputy Chef de Mission

Team Support Staff

Craig Phillips Team Chief Operating Officer
Clinton Dines Attache
Pamela Harris Executive Assistant
Michael Mercer Administration Director
Anthony Soulsby IT Manager
Terry Kwok IT Support (MPC)
Andrew McAllister Administrator
Lauren Fitzgerald Administrator
Amanda Holland Administrator
Rae Mair Administrator
Tom King Athlete Services Director
John Eales Athlete Liaison Officer
Steve Waugh Athlete Liaison Officer
Kate Allen (Slatter) Athlete Liaison Officer
Laurie Lawrence Village Activities Co-ordinator
Meg Sissian Athlete Services Support
Rosalee Bate Athlete Services Support
Danni Roche Athlete Services Support
Mike Tancred Media Services Director
Alex Hamill Deputy Director Media Services
Julie Dunstan (Symonds) Media Manager (Village)
Jo Banning Media Liaison Officer
Greg Campbell Media Liaison Officer
Frances Cordaro (Malone) Media Liaison Officer
Kevin Diggerson Media Liaison Officer
John Gatfield Media Liaison Officer
Graeme Hannan Media Liaison Officer
Ian Hanson Media Liaison Officer
Damian Kelly Media Liaison Officer
Megan Mckay (Seton) Media Liaison Officer
David Mason Media Liaison Officer
Tracy Parish (McDonald) Media Liaison Officer
David Pembroke Media Liaison Officer
Gennie Sheer Media Liaison Officer
Ian John Heads Media Manager (MPC)
Ben Blaschke Media Co-ordinator (MPC)
Neil Cadigan Media Co-ordinator (MPC)
Dave Lyall Media Co-ordinator (MPC)
David Polglase Media Co-ordinator (MPC)
Andrew Reid Website Manager (MPC)
Sarah Rice Media Co-ordinator (MPC)
Michael Stevens Media Co-ordinator (MPC)
Alice Wheeler Media Co-ordinator (MPC)
David Fox Operations Director
Jim Shergold Operations Manager
Will Arnott Operations Manager
Justin Hart Operations Manager
Laurie Head (Glynn) Air Travel Coordinator
Wayne Astill Transport Coordinator
Fiona de Jong Support Services Director
Shane Redenbach Outfitting Manager
Chris Hill Accreditation Manager
Peter Baquie Medical Director
Peter Harcourt Deputy Medical Director
Louise Burke Dietitian
Linda Philpot (Worthington) Clinic Administrator

Sport Specific Support Staff

Archery
Deonne Bridger Section Manager
Kyomoon Oh Head Coach

Athletics
Geoff Rowe Section Manager
Max Binnington Assistant Section Manager
Tudor Bidder Head Coach
Nicole Boegman Coach
Craig Hilliard Coach
Tim O'Shaughnessy Coach
Alex Parnov Coach
Tim Barbour Doctor
Brent Kirkbride Physiotherapist
Shane Lemcke Physiotherapist
Bruno Rizzo Massage Therapist

Badminton
Rhonda Cator Section Manager
Lasse Bundgaard Head Coach

Basketball
Nic Mercer Section Manager
Marian Stewart-Hudson (Cochrane) Section Manager
Brian Goorjian Head Coach
Jan Stirling (Graham) Head Coach
Brendan Joyce Assistant Coach
Gordon McLeod Assistant Coach
Gary Fox Assistant Coach
Peter Lonergan Assistant Coach
Seamus Dalton Doctor
Steve Evans Physiotherapist
Scott Burne Doctor
Amanda Berntsen Physiotherapist

Beach Volleyball
Craig Marshall Coach/Manager
Carlos Galletti Head Coach

BMX Cycling
Wade Bootes Coach
Scott Sharples Coach

Boxing
Phil Goodes Section Manager
Bodo Andreass Head Coach
Mick Daly Coach

Canoe/Kayak
Richard Fox Section Manager
Martin Marinov Head Coach
Myriam Fox Head Coach
Mike Druce Coach
David Foureur Coach
Ben Hutchings Coach
Jimmy Owens Coach
Liz Broad Sport Scientist
Brett Kemble Physiotherapist

Cycling
Kevin Tabotta Section Manager
Neil Stephens Coach
Neil Ross Coach
Shayne Bannan Head Coach
Warren McDonald Coach
Greg Boorer Mechanic
James Nitis Mechanic
< previous 1 2 3 4 5 next >